Mehmonuy.uz Mobil ilovasi
O’zbekistonda mehmon uylari va ovqatlanish joylari haqida yangiliklarni ommaga ko’rsatish uchun mobil ilova
Adminstrator oson ilovaga yangiliklarni joylashtira olishi.
Ilova foydalanuvchularga qulay bo’lishi.
Ilovaga cheksiz miqdorda yangiliklar, bo’limlar qo’shish mumkin bo’lishi.
Ilova qidiruv tizimi bo’lishi.
Administratorni ilovani boshqarishga o’rgatish.
Mehmonuy.uz O’zbekistonda mehmon uylari va ovqatlanish joylari.
O’zbekiston bo’ylab mehmon uylari, restoranlar, baliq ovlash joylarini toping va ularga tashrif buyuring.
So’nggi joylar:
1991 Cafe
1991 yil Kafe o’zbek zamonaviy uslubida yaratilgan birinchi restorandir. Parij Budda-Bar uslubidan va uning dam olish xonasi uslubidan ilhomlangan Sharq va G’arbning murakkab aralashmasi metropoliya ruhiga eng mos keladigan mutlaqo yangi restoran formatini yaratadi va shu bilan birga, restoranning rang-barangligiga hurmatni saqlaydi. O‘zbekistonning madaniy va tarixiy merosi.
O’zbek qishlog’ida nonushtada nima yeyishadi. Shahar aholisining nonushtasi bilan taqqoslash.
Biz tsivilizatsiyadan uzoqda joylashgan Dufalo qishlog’ida mahalliy aholi bilan uyda tunab qolganimizda, egalari bizni kechqurun ertalab soat 7 da nonushta tayyor bo’lishini ogohlantirdilar.
Qishloqlardagi nonushtaning o’ziga xosligi shundaki, bu matraslar (kurpacha) va pol yaqinda biz uchun to’shak bo’lib xizmat qildi, lekin biz tishlarini yuvish uchun xonadan chiqishimiz bilanoq, ayollar karavotni tezda demontaj qilishdi va uni bir joyga aylantirishdi. Oshxona».
Yong’oqlar (odatda bodom yoki yeryong’oq yoki o’rik chuqurlari), shirinliklar (pechenye, shirinliklar, vafli, holva), mavsumiy sabzavotlar va mevalar, u yoki bu shakldagi tuxumlar stolda doimo mavjud. Plitalarda kichik qismlar mavjud, ammo stol idishlarning assortimentidan buziladi.
Stolda deyarli har doim suzma bo’ladi – tvorogga o’xshash tuzlangan fermentlangan sut mahsuloti. Bizga Navro‘z bahorining bayram taomi bo‘lmish sumalak ham tortildi.
Ammo biz allaqachon gazaklar bilan to’yib ovqatlanib, dasturxondan chiqishga tayyor bo’lganimizda, mezbonlar palov olib kelishdi!
Bu xato emas: ertalab soat 7:30 da hamma gazaklardan keyin bizni palov kutib turardi. Ertalabki palov ko’proq marosim bo’lib, mezbonlar yig’ilib, mehmonlar bilan suhbatlashishni xohlashadi. Odatda taom ertalab soat 7 da tayyorlanadi. Bu juda noodatiy palov edi: unda qo’zichoq yoki mol go’shti o’rniga yovvoyi xo’rozning go’shti bor edi. Qattiq, ammo mazali. Afsuski, suratga olishni unutibman…
Hech bir nonushta an’anaviy o‘zbek nonlarisiz to‘liq bo‘lmaydi. Qishloqda biz pechda pishirilgan uy qurilishi keklarini yedik (yuqoridagi rasm). Boshqa uyda nonushta uchun allaqachon sotib olingan keklar bor edi. To’g’ri, keyin egasi ularni biz uchun maxsus sotib olganini tan oldi. Ular shuningdek, uy qurilishi ovqatlarini ham eyishadi.
Bu uyda bizni an’anaviy gazaklar kutayotgan edi: yong’oq, asal, mevalar, tuxum, yassi kek, shirinliklar, suzma (yuqoridagi rasm). Choy talab qilinadi, lekin qishloqda hech kim qahva ichmaydi, egalari hatto eriydigan qahva ham yo’q.
Ertalab soat 7 da asosiy taom sifatida bizga (siz o’ylamagan edingiz) … sho’rva berildi.
Men uning nomini unutdim, lekin egasining so’zlariga ko’ra, u 8 ta ingredientdan iborat edi: men qo’zichoq, guruch, kartoshka, no’xat, sabzi, piyozni ko’rdim …
Biz hayratda qoldik deyish hech narsa demaslikdir. Ammo O‘zbekiston janubidagi bu uy egasi nonushta bilan birga kuniga 3 mahal go‘sht iste’mol qilishini aytdi.

Мобильное приложение для показа населению новостей о гостевых домах и ресторанах Узбекистана
1991 Cafe — первый ресторан, созданный в стиле узбекского модерна. Замысловатый микс Востока и Запада, навеянный стилем парижского Buddha-Bar и его манерой лаунджа, создаёт абсолютно новый формат ресторана, который максимально соответствует духу мегаполиса и при этом сохраняет дань уважения многообразию культурно-исторического наследия Узбекистана.
Когда мы ночевали в доме у местных жителей, в отдалённом от цивилизации кишлаке Дуфало, хозяева нас с вечера предупредили о том, что завтрак будет готов к 7 утра.
Особенность завтрака в кишлаках заключается в том, что эти матрасы (курпача) и пол совсем недавно служили нам кроватью, но как только мы вышли из комнаты, чтобы почистить зубы, женщины быстро разобрали кровать и превратили её в «столовую».
На столе обязательно присутствуют орешки (обычно миндаль либо арахис, либо абрикосовые косточки), сладости (печенье, конфеты, вафли, халва), сезонные овощи и фрукты, яйца в том или ином виде. В тарелках небольшие порции, но от ассортимента блюд стол ломится.
Почти всегда на столе будет сузьма— подсоленный кисломолочный продукт, внешне похожий на творог. Ещё нам подали сумалак— праздничное блюдо праздника весны Навруза.
Но когда мы уже объелись закусками и буквально были готовы выкатиться из-за стола, хозяева принесли плов!
Это не опечатка: в 7:30 утра после всех закусок нас ждал плов. Утренний плов — это, скорее, ритуал, и хозяева хотят собраться и пообщаться с гостями. Обычно блюдо готовят к 7 утра. Это был довольно необычный плов: вместо баранины или говядины в нем было мясо дикого петуха. Жесткое, но вкусное. К сожалению, я забыла сделать фото…
Ни один завтрак не обходится без традиционной узбекской лепёшки. В кишлаке мы ели самодельные лепёшки, приготовленные в печи (на фото выше). В другом доме на завтрак были уже покупные лепёшки. Правда, хозяин потом признался, что купил их специально для нас. Они же едят самодельные.
В этом доме нас ждали традиционные закуски: орешки, мёд, фрукты, яйца, лепёшки, сладости, сузьма (на фото выше). Обязателен чай, а вот кофе в деревне никто не пьёт, у хозяев нет даже растворимого.
И в качестве основного блюда в 7 утра нам подали (вам не показалось)… суп.
Я забыла его название, но по словам хозяина, состоял он из 8 ингредиентов: я разглядела баранину, рис, картофель, нут, морковку, лук.
Сказать, что мы были удивлены, — ничего не сказать. Но хозяин этого дома на юге Узбекистана сказал, что они едят мясо 3 раза в день, в том числе и на завтрак.