Mobil ilova Metrologiya lug’ati
Metrologiya lug’ati bu samarali e’tiboriga havola etilayotgan ushbu lug’at olti tilli metrologiyadan ruscha, o’zbekcha, lotincha, inglizcha, nemischa xamda fransuzcha lug’at metrologiya, mikroelektronika, standartlashtirish, sertifikatlashtirish, qattiq jismlar, yarimo’tkazgichlar fizikasi xamda nanoelektronika sohalariga taaluqli bo’ lgan 15 ming dan ziyod atama va birikma-atamalarni o’z ichiga olgan.
Administrator yangilanishlarni ilovalarga osongina joylashtirishi mumkin.
Ilovadan foydalanish qulay.
Foydalanuvchi qurilmasiga moslashish qobiliyati.
Ilovaga cheksiz miqdordagi yangiliklar va sarlavhalarni qo’shishingiz mumkin.
Ilovada qidiruv tizimi mavjud.
Ilova administratorini o’rgating.
loyiha haqida
Foydalanuvchi eʼtiboriga havola etilayotgan lugʻat rus, oʻzbek, lotin, ingliz, nemis va fransuz tillarida metrologiya, mikroelektronika, standartlashtirish, sertifikatlashtirish, qattiq jismlar fizikasi, yarimoʻtkazgichlar va nanoelektronika sohalarini qamrab olgan olti tilli metrologik lugʻatdir. 15 mingdan ortiq atamalar va birikmalar.
Lug‘atga ushbu sohalarda keng tarqalgan metrologiyaning bugungi holatini har tomonlama aks ettiruvchi ilmiy-texnik atamalar kiritilgan.
Rus va oʻzbekcha atama va birikmalar qisqacha izohlanadi. Kirill va lotin alifbolarida oʻzbekcha matn.
Ushbu lug’at mutaxassis olimlar, barcha darajadagi ta’lim o’qituvchilari, o’qituvchilar, tarjimonlar, oliy o’quv yurtlari o’qituvchi va talabalari, ilmiy xodimlar, doktorantlar uchun yordamchi bo’lib, dastur vazifasini o’taydi.
So’nggi yillarda metrologiya fizika fanining muhim tarmog’i sifatida rivojlandi va bugungi kunda u fan va texnikaning barcha sohalaridagi olimlar va mutaxassislarni atrofdagi dunyoni ob’ektiv baholash imkonini beradigan o’lchov vositalari bilan ta’minlashga qodir bo’lgan zamonaviy asbobsozlikning asosidir. ular. Dunyo haqidagi har qanday bilim sohasining rivojlanishini metrologiyasiz tasavvur etib bo’lmaydi.
Inson olamida meteorologiya 19-asrdan boshlab metrologiya fani sifatida shakllanib, 20-asrdan boshlab jadal rivojlandi. Ba’zi meteorologik atamalar joriy texnik hujjatlarda noto’g’ri talqin qilingan va hatto noto’g’ri qo’llaniladi. 1969 yil – Xalqaro meteorologiya bo’yicha hamkorlik tashkiloti (XMT), “Xalqaro meteorologiya terminologiyasi” 1980 yilda Milliy meteorologiya instituti tomonidan nashr etilgan.
O‘zbekistonda metrologiya bo‘yicha o‘zbek tilida darslik va o‘quv qo‘llanmalar yaratish tobora muhim ahamiyat kasb etmoqda. Bu esa respublikamiz tilshunos olimlari tomonidan olib borilgan ilmiy izlanishlar natijalari va o‘zbek tilining tarixiy taraqqiyotini hisobga olgan holda aniq tartibli metrologik atamalar majmuasini yaratish zaruratini yuzaga keltirdi.

Мобильное приложение Metrologiya lug’ati
Словарь по метрологии представляет собой шестиязычный словарь по метрологии на русском, узбекском, латинском, английском, немецком и французском языках, метрологии, микроэлектронике, стандартизации, сертификации, физике твердого тела, полупроводников и содержит более 15 тысяч терминов и сочетаний, относящихся к отраслям наноэлектроники.
О проекте
Предлагаемый вниманию пользователя словарь представляет собой шестиязычный метрологический словарь на русском, узбекском, латинском, английском, немецком и французском языках, охватывающий области метрологии, микроэлектроники, стандартизации, сертификации, физики твердого тела, полупроводников и наноэлектроники. более 15 тысяч терминов и сочетаний.
В словарь включены научно-технические термины, комплексно отражающие современное состояние метрологии, распространенные в этих областях.
Кратко объясняются русские и узбекские термины и сочетания. Узбекский текст на кириллице и латинице.
Этот словарь является помощником для ученых-специалистов, преподавателей всех уровней образования, педагогов, переводчиков, преподавателей и студентов высших учебных заведений, научных сотрудников, докторантов, служит программой.
В последние годы метрология развивалась как важная отрасль физической науки, и сегодня она является основой современного приборостроения, способного обеспечить ученых и специалистов всех областей науки и техники измерительными средствами, позволяющими объективно оценивать окружающий мир. Развитие любой отрасли знаний о мире невозможно представить без метрологии.
В человеческом мире метеорология сформировалась как наука о метрологии с 19 века и бурно развивалась с 20 века. Некоторые метеорологические термины неправильно интерпретируются и даже неправильно используются в текущих технических документах. 1969 г. – Международная организация по сотрудничеству в области метеорологии (МОМ), книга “Международная терминология в области метеорологии” была опубликована в 1980 г. Национальным институтом метеорологии.
В Узбекистане все большее значение приобретает создание учебников и учебных пособий по метрологии на узбекском языке. Это создало необходимость создания свода метрологических терминов с четким порядком, с учетом результатов научных исследований языковедов нашей республики и исторического развития узбекского языка.