Qo’shimcha brend kitobi ham yaratildi.
1957 yili chirchiqlik keksa yoshli Viktor Zinovevich Cherniy, 8-maktab direktori Iosif Aronovich Shved, Madaniyat bo‘limi mudiri A. I. Tixomolov va shahar sanoat korxonalari hamda maktab ishchilari shahar o‘lkashunoslik muzeyini tashkil etish taklifi bilan chiqishdi. Shahar rahbariyati va mamlakat rahbariyati bu g‘oyani qo‘llab quvvatladi. 1958 yil 3 fevralda O‘zSSR Oliy Kengashi Chirchiq shahrida muzey tashkil qilishga farmoyishi e’lon qilindi. Shu yilning aprel oyidayoq muzey shtatlari tasdiqlanib, byudjet mablag‘i ajratilgan.
Chirchiq muzeyi Toshkent viloyatidagi birinchi o‘lkashunoslik muzeyi bo‘ldi.
Muzey murakkab sharoitlarda hech qanday moddiy bazaga ega bo‘lmay tashkil etildi. Ilk ishchi xodimlar oldin shahar gazetasi redaktsiyasi bo‘lgan tor va kichik barak xonalarida ishladilar.
Ular shahar aholisining katta yordami bilan ashyolar yig‘dilar, hujjatlashtirdilar, eksponatlarga ilmiy tavsiflar yozdilar. Chirchiqliklar muzeyga shahar qurilishi va ravnaqi tarixi yaratilishida hujjatli va moddiy ashyolar taqdim etdilar. Muzeyni barpo etishda tarix fanlari nomzodi Sh. Zuxritdinov, geografiya o‘qituvchisi A. D. Soliyev va boshqalar katta yordam qildilar.
Keyinchalik muzeyga “O‘zbekximmash” sobiq klubi, 1942 yilda qurilgan va bugungi kunda muzey joylashgan, “oltiqirrali” bino ajratilgan.
Muzey xodimlari hujjatli va ashyoviy eksponatlarni nafaqat Chirchiqdan balki butun respublika bo‘ylab yig‘ishdi. Shu bilan bir vaqtda ular ekspozitsiyalar yaratish bilan ham shug‘ullanishdi. Chirchiqlik rassomlar B. S. Chubarov, V. I. Golubev, A. T. Golovchenkolar muzeyni boyitishda katta hissa qo‘shdilar.
Muzeyda jonajon o‘lkamiz tabiati, arxeologik kollektsiya va ekspozitsiyalarini yaratishda O‘zbekiston xalqlari tarixi muzeyi va Respublika tabiat muzeyi salmoqli yordam ko‘rsatdilar.
Chirchiq o‘lkashunoslik muzeyi birinchi tashrif buyuruvchilarni 1959 yil 1 may kuni qabul qildi va bu shahar madaniy hayotida muhim voqea bo‘ldi. Bu vaqtda muzey fondida 816 birlik moddiy ashyo saqlanar edi.
Yig‘ilgan muzey buyumlarining deyarli barchasi ekspozitsiyada namoyish qilingan edi. Dastlabki eksponatlar orasida “Chirchiqqurilish” davriga oid noyob foto albo’mlar, shaxsiy buyumlar, hujjatlar, fotosuratlar, kitoblar, “Udarnik Chirchikstroy” va “Stalinskoye znamya” gazetalari shahar ilk quruvchilari bo‘lgan X. M. Shokirov, T. Turdaliyev, A. Tursunbayev. I. G. Gutsalov, V. P. Manuylov, T. M. Arskaya va boshqalar arxivlaridan olingan. Shuningdek ekspozitsiyalarda “Chirchiqqurilish”ishchilari kiyimlari, turar joy interyerlari ham namoyish qilingan.
Bundan tashqari mehmonlarga paleolit davriga oid tosh va suyak qurollar, Xojikent atrofidagi ilk odam manzilgohi qazilma ashyolari, bronza davri buyumlari ham namoyish qilingan.
Chirchiq o‘lkasi tabiiy va iqlim sharoitining o‘ziga xos xususiyatlari, uning o‘simlik va hayvonot dunyosini ko‘rsatishga katta e’tibor qaratilgan.
Birinchi yarim yillik davomida muzeyga 10 ming kishi tashrif buyurdi.
Yildan yilga muzey fondi to‘ldirildi. Muzeyning boshlang‘ich maydoni torlik qildi, shuning uchun 1960 yili muzeyning birinchi qavati kengaytirildi. 1961 yilda binoning ikkinchi qavati qurilib, unda Respublikada birinchi bo‘lgan Planetariya ochildi.
Muzeyda keng ko‘lamli yig‘ish va tadqiqot ishlari 1970-yillarda o‘tkazildi. Bu davrda muzey fondi muhim qimmatli muzey buyumlari bilan to‘ldirildi. Bular Chirchiq shahri asoschilari bo‘lgan: “Chirchiqqurilish” birinchi boshlig‘i D. P. Rozit, qurilish birinchi bosh muhandisi K. A. Drennov, “Chirchiqqurilish”ning 1937- 41yy dagi boshlig‘i F. G. Loginov,“Chirchiqqurilish” texnik bo‘limi ilk boshlig‘i S. I. Povarenny, topograf I. I. Klimashevskiy va boshqalar shaxsiy arxivlaridir.
Muzey Troitsk dahasiga ilk ko‘chib kelgan ruslarning fotosuratlari va maishiy buyumlari, Chirchiq o‘lkasi tub aholisidan D. Pobedinskiy, V. Atlanov, K. Kurganbayev va boshqalar hujjatlari kabi qimmatli ashyolarga ega bo‘ldi.
Ushbu yillarda muzeyning Tabiat bo‘limi jihozlanishi yanada jonlantirildi. Endi o‘lka tabiati 3 ta landshaftli: tog‘, o‘rmon va vodiy kabi majmualari bilan Chirchiq o‘lkasi tabiatini tabiiy aks ettiradigan bo‘ldi.
1980-yillarda muzey faoliyati zamonaviy, birmuncha yuqori bosqichga ko‘tarildi.
Buning uchun muzeyda batafsil mavzuviy-ekspozitsiya rejasi ishlab chiqildi va muzeyga zaruriy ashyolarini yig‘ishga tadbiq qilindi.
Bu davr mobaynida shahar sanoat korxonalari ilg‘or kishilari T. G. Kagramonov, M. V. Beglov, V. X. Xaydarov, ChEKX direktori L. A. Kostandov, ChEKX faxriylari Sh. A. Kugushev, S. N. Niyazov, shahar keksa tibbiyot xodimi U. T. Gizatullina, V. A. Skvortsovava keksa madaniyat xodimi A. P. Nesterenkolarning arxiv hujjatlari, mavzuli kollektsiyalaridan iborat ashyolar majmuasi yig‘ildi.
Mustaqillik yillari davrida muzey aholining milliy, madaniy va maishiy hayotini aks ettiruvchi eksponatlar, hujjatlar shuningdek, Mustaqillik davridagi shaharning sanoat, ta’lim, sog‘liqni saqlash, madaniyat va sport sohalariga oid ashyolari bilan to‘ldirildi.
Chirchiq shahar tarixi muzeyi bo‘limlari
(ekspozitsiya zallari) tavsifi.
Chirchiq shahar tarixi muzeyi o‘z binosiga ega bo‘lib, 1959 yil 1 may sanasidan faoliyat boshlagan. Muzey binosi moslashtirilgan.
Muzey binosi 1942 yilda qurilgan bo‘lib, “O‘zbekximmash” zavodining sobiq klubi bo‘lgan, “oltiqirrali” shaklga ega. Muzeyning boshlang‘ich binosi torlik qilganligi sababli 1960 yilda 1-qavati kengaytirilgan. 1961 yilda binoning 2-qavati qurilib, unda Respublikada birinchi bo‘lgan “Planeratiya” ochilgan. Muzey binosini umumiy maydoni 577 m.kv.ni tashkil qiladi. Muzeyda 2017 yilda joriy ta’mirlash o‘tkazilgan. 2018 yil Chirchiq shahar O‘lkashunoslik muzeyi Chirchiq shahar tarixi muzeyiga aylantirildi.
2018-2019 yilda davlat dasturi asosida mukammal ta’mirlash ishlari olib borildi. 2020 yilda oldingi O‘lkashunoslik muzeyi Chirchiq shahar tarixi muzeyi nomi bilan qayta tashkil etildi.
Mazmuni bo‘yicha mavzuli bo‘limlar tarkibida “Chirchiqqurilish” – shaharning qurilish tarixi bo‘limi muzey ekspozitsiyasida asosiy rol o‘ynaydi. Bunda Chirchiq daryosi vodiysida ulkan qurilish maydoni hosil qilgan “Chirchiqqurilish” xaritasi va “Chirchiq GESi va kanali qurilishi” dioramasi markaziy o‘rin egallaydi.
Muzeydagi “Chirchiq vodiysi qadimiy tarixi” bo‘limi kishilik jamiyatining paleolit davridan to XX asr boshigacha bo‘lgan evolyutsion rivojlanishi (tosh va suyak mehnat qurollari, bronza va quldorlik davri sopol idishlari, ilk feodalizm davri metall otish vositalari, Qo‘qon xonligi aholisining o‘rta asrlar etnografiyasi va maishiy buyumlari) ga oid qiziqarli artefaktlari bilan hikoya qiluvchi “Dastlabki odam manzilgohi” dioramasi namoyish qilingan.
“Chirchiq Ikkinchi jahon urushi yillarida” mavzusi bo‘limida urushda qatnashgan kishilarning shaxsiy buyumlari va shu yillarda Chirchiq hayotidan hujjatli lavhalar o‘rin olgan.
Muzey ekspozitsiyasining mantiqiy davomi bo‘lgan va eng zamonaviy mavzuli bo‘lim -“O‘zbekiston Respublikasining Mustaqillik yillarida Chirchiq” bo‘limidir. Bu yerda asosan so‘nggi yillardagi shahar korxonalari, ularning rivojlanish bosqichlari va erishilgan yutuqlarini hikoya qiluvchi eksponatlar bilan tanishtirilgan.
“Bugungi Chirchiq shahri” dioramasi tashrif buyuruvchilarda unutilmas taassurotlar qoldiradi. Bu dioramada Chirchiq shahridagi mavjud barcha uylar, ko‘chalar, yodgorliklar yuqori aniqlikda ko‘rsatilgan bo‘lib, uning jamiki ajoyibotlarini ko‘rish mumkin.
“To‘qay”, “Tog‘”, “Yong‘oq-mevali o‘rmonlar” kabi uchta landshaftli dioramalar muzeyning mavzuli bo‘limida namoyish qilingan. Ularda o‘lkaning flora va faunasi, unda hayvonlar va qushlar, sudralib yuruvchilar shuningdek O‘zbekiston “Qizil kitobi”ga kiritilgan, kamayib ketgan hayvon turlari: ilvirs(qor barsi), oqboshli qumoy, Menzbir sug‘uri, Tiyonshon qo‘ng‘ir ayig‘i va boshqalar bor.
Chirchiq muzeyining asosiy bo‘limlar, katta va kichik ko‘rgazma zallarida muntazam ravishda rassomlar, amaliy san’at ustalarining shuningdek, muzey etnografik, numizmatik va geologik-mineralogik kollektsiyalar bo‘yicha turli xil ko‘rgazmalar o‘tkaziladi.

Корпоративный сайт Чирчикского городского Исторического Музея – chirchikmuseum.uz.
В 1957 году Виктор Зиновьевич Черный, директор 8-й школы, Иосиф Аронович Швед, заведующий отделом культуры, А. Я. Тихомолов, промышленные предприятия города и работники школ выступили с предложением создать городской историко-краеведческий музей. Руководство города и страны поддержало эту идею. 3 февраля 1958 года Верховный Совет СССР издал распоряжение о создании музея в городе Чирчике. В апреле этого года был утвержден штат музея и выделен бюджет.
Чирчикский музей был первым краеведческим музеем в Ташкентской области.
Музей создавался в сложных условиях без всякой материальной базы. Первые сотрудники работали в тесных и маленьких бараках, в которых раньше располагалась редакция городской газеты.
С большой помощью горожан они собрали, задокументировали и написали научные описания экспонатов. Жители Чирчика предоставили музею документальные и материальные материалы для создания истории строительства и развития города. кандидат исторических наук Ш. Зухритдинов, учитель географии А. Д. Солиев и другие очень помогли.
Позже музею был выделен бывший клуб «Узбекхиммаш», построенный в 1942 году, и «шестигранное» здание, в котором разместился музей.
Сотрудники музея собирали документальные и физические экспонаты не только из Чирчика, но и по всей республике. Параллельно они занимались и созданием экспозиций. Художники из Чирчика Б. С. Чубаров, В. Я. Голубев, А. Т. Головченко внесли большой вклад в обогащение музея.
Значительную поддержку в создании в музее природы, археологических коллекций и экспозиций нашей любимой страны оказали Музей истории народов Узбекистана и Республиканский музей природы.
Чирчикский историко-краеведческий музей принял первых посетителей 1 мая 1959 года, и это стало важным событием в культурной жизни города. В то время в музейном фонде хранилось 816 единиц материальных предметов.
Практически все собранные музейные предметы были представлены в экспозиции. Среди первых экспонатов – альбомы редких ископаемых, личные вещи, документы, фотографии, книги, газеты “Ударник Чирчикстрой” и “Сталинское знамя” периода “Чирчиккурилиша”, первых строителей города. М. Шокиров, Т. Турдалиев, А. Турсунбаев. Я. ГРАММ. Гуцалов, В. П. Мануйлов, Т. М. Взято из архива Арской и др. Также в экспозициях были представлены одежда рабочих Чирчиккурилиш и интерьеры жилых домов.
Кроме того, гостям были продемонстрированы каменное и костяное оружие периода палеолита, окаменелости первых поселений человека вокруг Ходжикента, предметы бронзового века.
Большое внимание уделено показу особенностей природно-климатических условий Чирчикского района, его флоры и фауны.
За первое полугодие музей посетило 10 000 человек.
Из года в год музейный фонд пополнялся. Первоначальное пространство музея было узким, поэтому в 1960 году первый этаж музея был расширен. В 1961 году был надстроен второй этаж здания, и в нем открылся первый в республике Планетарий.
В 1970-е годы в музее проводилась большая коллекционная и исследовательская работа. В этот период музейный фонд пополнялся ценными музейными предметами. Это были основатели города Чирчик: первый глава «Чирчиккурилиш» Д. П. Розит, первый главный строитель К. А. Дреннов, руководитель Чирчиккурилиш в 1937-41 гг., Ф. ГРАММ. Логинов С., первый начальник технического отдела “Чирчиккурилиш”. Я. Поваренный, топограф И. Я. Климашевского и др. являются личными архивами.
В музее представлены фотографии и предметы быта русских, впервые переселившихся в Троицк, д. из Чирчикского района. Побединский, В. Атланов, К. Курганбаев и другие получили ценные вещи вроде документов.
В эти годы оборудование Отдела природы музея получило дальнейшее оживление. Сейчас природа страны стала естественным отражением природы Чирчикского района с его комплексами 3-х ландшафтов: горного, лесного и долинного.
В 1980-е годы деятельность музея вышла на современный, несколько более высокий уровень.
Для этого в музее был разработан подробный тематический экспозиционный план и применен к сбору необходимых для музея предметов.
В этот период руководители городских промышленных предприятий Т. ГРАММ. Каграмонов, М. В. Беглов, В. ИКС. Хайдаров, директор ЧЭКХ Л. А. Костандов, ветераны ЧР Ш. А. Кугушев, С. Н. Ниязов, старший санитарный врач города У. Т. Гизатуллина, В. А. Скворцова старший работник культуры А. П. Собран комплекс предметов, состоящий из архивных документов и тематических коллекций Нестеренко.
За годы независимости музей был наполнен экспонатами и документами, отражающими национальную, культурную и бытовую жизнь населения, а также объектами, связанными с промышленностью, образованием, здравоохранением, культурой и спортом города в период независимости. .
Отделы Чирчикского городского исторического музея
(выставочные залы) описание.
Чирчикский городской исторический музей имеет собственное здание и начал свою работу 1 мая 1959 года. Здание музея было адаптировано.
Здание музея построено в 1942 году, это бывший клуб завода «Узбекхиммаш», имеет «шестиугольную» форму. Первый этаж музея был расширен в 1960 году из-за узости первоначального здания. В 1961 году надстроен 2-й этаж здания, где открылась первая в республике «Планератия». Общая площадь здания музея составляет 577 квадратных метров. В 2017 году музей был отремонтирован. В 2018 году Историко-краеведческий музей Чирчика был преобразован в Музей истории города Чирчика.
В 2018-2019 годах были проведены отличные ремонтные работы на основании госпрограммы. В 2020 году бывший историко-краеведческий музей реорганизован в Чирчикский городской историко-краеведческий музей.
В составе тематических отделов ключевую роль в экспозиции музея играет отдел истории строительства города «Чирчиккуриш». Центральное место занимают карта «Чирчикурилиш», на которой создана огромная строительная площадка в долине реки Чирчик, и диорама «Строительство Чирчикской ГЭС и канала».
В разделе «Древняя история Чирчикской долины» музея показано эволюционное развитие человеческого общества с периода палеолита до начала ХХ века (каменные и костяные орудия труда, бронзовая и рабская керамика, раннефеодальные металлические метательные орудия, средневековые этнография и предметы быта жителей Коханского ханства) Показана диорама «Раннее расселение» с интересными артефактами.
Раздел «Чирчик в годы ВОВ» содержит личные вещи участников войны и документальные фильмы из жизни Чирчика в эти годы.
Логическим продолжением музейной экспозиции и самым современным тематическим разделом является раздел «Чирчик в годы независимости Республики Узбекистан». Здесь, в основном, с экспонатами знакомят городские предприятия последних лет, этапы их развития и достижения.
Незабываемое впечатление у посетителей оставляет диорама «Город Чирчик сегодняшний». В этой диораме все существующие дома, улицы, памятники города Чирчик показаны в высоком разрешении, видны все его чудеса.
В тематическом разделе музея представлены три пейзажные диорамы: «Лес», «Гора», «Орехово-плодовые леса». В них собраны представители флоры и фауны страны, животные и птицы, пресмыкающиеся, а также исчезающие виды, занесенные в «Красную книгу» Узбекистана: ильвир (снежный барс), белоголовый комой, мензбир сугури, тияншонский бурый медведь и другие. .
В основных отделах, большом и малом выставочных залах Чирчикского музея регулярно проводятся различные выставки художников, мастеров прикладного искусства, а также этнографические, нумизматические, геологические и минералогические коллекции музея.
В настоящее время в музее хранится 34 873 предмета, из них 34 302 – основной фонд, 571 – научный сотрудник, 236 – археология, 1 199 – нумизматика, искусство, 537 – этнография и предметы быта, 743 – фотографии, 9 853 – документы. , 2705 и 19029 – другие отделы.