Asosiy Yangiliklar Davlat organlari, xoʼjalik birlashmalari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organlarining rasmiy veb-saytiga qoʼyiladigan АSOSIY TАLАBLАR
Davlat organlari, xoʼjalik birlashmalari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organlarining rasmiy veb-saytiga qoʼyiladigan АSOSIY TАLАBLАR
admin 24.01.2022 0 Izohlar
1-bob. Davlat organlari, xo’jalik birlashmalari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organlarining rasmiy veb-saytida joylashtirish uchun majburiy bo’lgan axborotlar ro’yxati
1. Davlat organlari, xo’jalik birlashmalari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organining rasmiy veb-saytida (keyingi o’rinlarda — rasmiy veb-sayt) joylashtirilishi majburiy bo’lgan axborotlarga quyidagilar kiradi:
davlat organlari, xo’jalik birlashmalari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organining huquqiy maqomini, shu jumladan uning tarkibiy bo’linmalari va idoraviy mansub tashkilotlarning tashkiliy tuzilmasi, vazifalari va funktsiyalarini belgilaydigan normativ-huquqiy hujjatlar;
davlat organlari, xo’jalik birlashmalari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organi tomonidan qabul qilingan normativ-huquqiy hujjatlar va boshqa hujjatlar, shu jumladan tadbirkorlik subektlari bilan o’zaro munosabatlar masalalarini, shu jumladan tartib-taomillar, davlat xizmatlarini va xizmatlarning boshqa turlarini ko’rsatish muddatlari va qiymatini tartibga soluvchi hujjatlar (cheklangan holda tarqatiladigan va tijorat siri mavjud bo’lgan hujjatlar bundan mustasno);
davlat organlari, xo’jalik birlashmalari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organlari faoliyatiga taalluqli yangi qabul qilingan normativ-huquqiy hujjatlar (zarur bo’lgan taqdirda, axborot-tahliliy materiallari bilan birga);
jismoniy va yuridik shaxslarga er ajratish to’g’risidagi hujjatlar;
oldin davlat organlari, xo’jalik birlashmalari, mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organi tomonidan qabul qilingan normativ-huquqiy hujjatlarni o’z kuchini yo’qotgan deb hisoblash to’g’risidagi malumotlar;
davlat organlari, xo’jalik birlashmalari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organi faoliyati sohasida O’zbekiston Respublikasi Prezidenti, Hukumat hamda davlat organlari, xo’jalik birlashmalari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organlari tomonidan qabul qilingan dasturlar to’g’risidagi umumiy malumotlar;
davlat organlari, xo’jalik birlashmalari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organlarining bo’lajak va o’tkazilgan ommaviy tadbirlari (majlislar, yig’ilishlar, uchrashuvlar, matbuot konferentsiyalari, seminarlar va brifinglar, davra suhbatlari, rasmiy tashriflar) to’g’risidagi malumotlar, kundalik faoliyati to’g’risidagi boshqa axborotlar;
davlat organlari, xo’jalik birlashmalari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organining boshqa davlat organlari, yuridik va jismoniy shaxslar, shuningdek xorijiy va xalqaro tashkilotlar bilan o’zaro hamkorligi to’g’risidagi malumotlar;
amalga oshirilishida davlat organlari, xo’jalik birlashmalari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organi ishtirok etadigan xalqaro shartnomalar to’g’risidagi axborotlar;
davlat organlari, xo’jalik birlashmalari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organi faoliyati sohasiga kiradigan tarmoqning holatini, shu jumladan ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish hamda uning rivojlanish dinamikasini tavsiflaydigan asosiy ko’rsatkichlar to’g’risidagi malumotlar;
davlat organlari, xo’jalik birlashmalari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organi, uning tashkilotlari tomonidan o’tkaziladigan tovarlar etkazib berish (ishlarni bajarish, xizmatlar ko’rsatish) bo’yicha ochiq tanlovlar (tenderlar) va kimoshdi savdolari to’g’risidagi malumotlar;
bo’sh ish o’rinlari, ishga qabul qilish shartlari va nomzodlarga qo’yiladigan talablar to’g’risidagi malumotlar;
rasmiy veb-saytning axborot materiallaridan foydalanishda unga havolalar majburiy ko’rsatilishi to’g’risidagi talab;
davlat organlari, xo’jalik birlashmalari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organlari tomonidan ishlab chiqiladigan qonun hujjatlari va normativ hujjatlar loyihalari to’g’risidagi malumotlar;
davlat organlari, xo’jalik birlashmalari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organi tomonidan tashkil etilgan muvofiqlashtiruvchi va maslahat organlari (komissiyalar, kengashlar, qo’mitalar va boshqalar) to’g’risidagi maъlumotlar;
majlis kun tartibi loyihalari, shuningdek, sana, vaqt, o’tkazish joyi va ularda qatnashish tartibi ko’rsatilgan holda ochiq majlislar o’tkazish rejalari;
davlat organlari, xo’jalik birlashmalari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organi rasmiy veb-saytda joylashtirish zarur deb hisoblaydigan boshqa umumiy foydalaniladigan axborotlar va malumotlar;
saytdan foydalanish, shuningdek, saytdagi mavjud atamalarning ahamiyati bo’yicha yo’riqnoma.
O’zbekiston Respublikasiga investitsiya kiritish uchun qaror qabul qilish uchun zarur bo’ladigan statistik va boshqa axborotlar.
2. Davlat organlari, xo’jalik birlashmalari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyati tomonidan mulkdor (muassis, aktsiyador, ishtirokchi) funktsiyalari amalga oshirilganda ular tomonidan ushbu davlat ishtirokidagi korxonalarning ustav kapitali, davlat ulushi, har chorak va yil yakunlari bo’yicha buxgalteriya balansi va moliyaviy natijalari, ishlab chiqarish ko’rsatkichlari, ish o’rinlari soni, boshqaruv va nazorat organlari tarkibi to’g’risidagi malumotlar (cheklangan holda tarqatiladigan va tijorat siri mavjud bo’lgan hujjatlar bundan mustasno) o’zlarining rasmiy veb-saytlarida joylashtiriladi.
3. Davlat organlari, xo’jalik birlashmalari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organi tomonidan rasmiy veb-sayt orqali ko’rsatiladigan elektron davlat xizmatlari ro’yxatiga quyidagilar majburiy tartibda taqdim etiladi:
davlat organlari, xo’jalik birlashmalari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organi rahbarlari to’g’risidagi malumotlar (familiyasi, ismi, otasining ismi, biografik malumotlar va ular bilan bog’lanish maъlumotlari, jismoniy shaxslarni va yuridik shaxslarning vakillarini qabul qilish kunlari shuningdek soatlari);
davlat organlari, xo’jalik birlashmalari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organi va uning bo’linmalarining (shu jumladan jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlash bo’linmalarining) telefon raqamlari va manzilli rekvizitlari (pochta, elektron manzili va boshqalar), ularning ish tartibi to’g’risidagi malumotlar, malumotlar berish xizmati va ishonch telefonlarining raqamlari, kirish yo’llari, to’xtash joylari va jamoat transporti raqamlari to’g’risidagi malumotlar;
davlat xizmatlaridan foydalanish uchun zarur bo’lgan shakllar va blankalar, shuningdek boshqa axborot (bank rekvizitlari, manzillar va shu kabilar), shuningdek davlat organlari, xo’jalik birlashmalari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organining erkin ko’chirish uchun statistika hisoboti;
yuridik va jismoniy shaxslarning arizalari, shikoyatlari davlat organlari va xo’jalik birlashmalari, mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organining faoliyati to’g’risida malumot olishga so’rovlari va boshqa murojaatlarini qabul qilish tartibi to’g’risidagi axborotlar;
davlat organlari, xo’jalik birlashmalari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organining faoliyati to’g’risidagi tahliliy maъruzalar va axborot tusidagi sharhlar, yil choragi va yillik hisobotlar, shuningdek tarmoqning holati to’g’risidagi tahliliy malumotlar;
davlat organlari, xo’jalik birlashmalari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organi rahbarlarining rasmiy nutqlari va bayonotlari matnlari;
davlat organlari, xo’jalik birlashmalari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organining statistik axborotlari;
Internet tarmog’idagi boshqa tegishli veb-saytlarga va O’zbekiston Respublikasining Hukumat portaliga havolalar;
teskari aloqa qilish imkoniyatlari, yuridik va jismoniy shaxslarning hisobotlari, xatlari, arizalari, shikoyatlarini davlat organlari, xo’jalik birlashmalari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organining faoliyati to’g’risida malumot olishga so’rovlari va murojaatlarining boshqa shakllarini qabul qilish (elektron raqamli imzodan foydalanishga qarab);
davlat organlari, xo’jalik birlashmalari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organining matbuot xizmati to’g’risidagi malumotlar (masъul xodimlar bilan aloqaga kirishish to’g’risidagi malumotlar);
davlat organlari, xo’jalik birlashmalari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organi tomonidan ko’rsatiladigan davlat xizmatlari ro’yxati;
«Elektron davlat xizmatlari» va «Ochiq maъlumotlar» alohida bo’limlari;
elektron pochta orqali hamda elonlar va yangiliklarni etkazib berishning ommaviy avtomatlashtirilgan formatlari (shu jumladan SMS yuborish yo’li bilan) orqali rasmiy veb-saytni yangilashga yozilish imkoniyati;
davlat organlari, xo’jalik birlashmalari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organining «Elektron hukumat» tizimida qatnashishi, uning roli va qatnashishi xususiyati, shuningdek ushbu sohada amalga oshiriladigan tadbirlar (qanday davlat xizmatlari ko’rsatiladi, qanday malumotlar ayirboshlanadi va shu kabilar) to’g’risidagi malumotlar;
aholi va tadbirkorlik subektlarining tez-tez beriladigan savollariga javoblar;
ularni ko’rsatish davlat organi vakolatiga kiradigan davlat xizmatlari ko’rsatilgan holda davlat xizmatlari, shakllari va blankalari yagona reestridan ko’chirma yoki bunday axborot mavjud bo’lgan Davlat xizmatlari yagona reestriga havola.
4. Rasmiy veb-saytda boshqa manbalardan axborotlarni joylashtirishga faqat axborot manbai ko’rsatilgan taqdirda yo’l qo’yiladi.
2-bob. Rasmiy veb-saytni yuritishga qo’yiladigan talablar
5. Rasmiy veb-saytda joylashtirilgan asosiy axborotlardan foydalanish erkin va bepul bo’lishi kerak.
Elektron davlat xizmatlari qonun hujjatlarida belgilangan tartibda pulli asosda ko’rsatilishi mumkin.
6. Rasmiy veb-saytga joylashtirilayotgan axborotlarning sanasi ko’rsatilishi va ular muntazam yangilab borilishi kerak. Axborotlarni yangilab borish muddati davlat organlari va xo’jalik birlashmalari, mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organi tomonidan belgilanadi, biroq axborotlar bir haftada kamida bir marta yangilanib borishi kerak.
Davlat organlari, xo’jalik birlashmalari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organlari o’zlari tomonidan qabul qilingan normativ-huquqiy hujjatlarni (zarur bo’lgan taqdirda axborot-tahliliy materiallari bilan birga) o’zlarining rasmiy veb-saytlariga normativ-huquqiy hujjat rasman elon qilingandan keyin bir kundan kechikmay joylashtirishga majburdir.
7. Davlat organlari, xo’jalik birlashmalari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organi rahbarning buyrug’i bilan rasmiy veb-saytdagi axborotlarni shakllantirish, joylashtirish, shuningdek, yangilab borish uchun masul bo’lgan shaxslarni (bo’linmani) belgilaydi.
8. Davlat organlari, xo’jalik birlashmalari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organining rasmiy veb-sayti Internet tarmog’idagi «.UZ» domen zonasida va O’zbekiston Respublikasining Hukumat portalida belgilangan tartibda ro’yxatdan o’tkazilishi, shuningdek O’zbekiston Respublikasi hududida serverda jismoniy joylashtirilishi kerak (xosting).
9. Rasmiy veb-saytdagi axborotlar davlat tilida taqdim etilishi kerak. Rasmiy veb-sayt axborotlari boshqa tillardagi versiyaga ega bo’lishi mumkin.
10. Davlat organlari, xo’jalik birlashmalari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organi o’zining rasmiy veb-saytida joylashtirilgan axborotlarning yo’q qilinishi, to’sib qo’yilishi, buzib talqin qilinishi, qalbakilashtirilishining hamda boshqa shakllardagi ruxsatsiz aralashuvlarning oldini olish bo’yicha tegishli muhofaza chora-tadbirlarini ko’rishi kerak.
11. Barcha davlat organlari, xo’jalik birlashmalari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organlarining rasmiy veb-saytlarida joriy etish uchun majburiy bo’lgan asosiy funktsiyalarga quyidagilar tegishlidir:
veb-sayt bo’yicha kengaytirilgan izlash, shuningdek boshlang’ich izlash natijasi asosida chuqur izlash vazifalari;
mobil qurilmalar uchun adaptatsiya qilingan dizaynli veb-sayt versiyasi;
imkoniyatlari cheklangan shaxslar uchun qo’shimcha qulayliklarni taqdim etish (kontrastni qo’shish, shriftni kattalashtirish, ovoz jo’rligi funktsiyalari va boshqalar);
veb-saytga xavfsiz kirishni taqdim etish (maxfiy axborotni uzatishni yoki pulli xizmatlar ko’rsatishni nazarda tutuvchi saytlar uchun);
fuqarolar murojaatlarining ko’rib chiqilishi holati va vaqtini, shuningdek elektron davlat xizmatlar ko’rsatish holatini kuzatib borish, shu jumladan elektron pochtaga va/yoki arizachining mobil telefoniga bildirishnomalar yuborish;
muhokama qilish rejimida normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini ko’rib chiqish;
jamoatchilik fikrini o’rganish vositalari va davlat organi faoliyatiga tegishli masalalarni muhokama qilish (onlayn-so’rovlar, bloglar, forumlar, onlayn-chat);
kirishlarni nazorat qilish va statistika vositalari;
veb-sayt orqali xizmatlardan foydalanishning hisobini yuritish mexanizmi.
12. Mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organlarining rasmiy veb-saytlarida joriy etish uchun majburiy bo’lgan asosiy funktsiyalarga qo’shimcha ravishda quyidagilar tegishlidir:
erni egalik qilish, foydalanish uchun berish va korxonalar, muassasalar, tashkilotlar, dehqon xo’jaliklari, fuqarolarga ijaraga berish to’g’risidagi axborotlar;
dastlabki ko’rib chiqish va masalalarni sessiyaga tayyorlash bo’yicha doimiy va vaqtinchalik komissiyalarning ro’yxati va tarkibi;
hokimlarning aholi va tadbirkorlik subektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlariga daxldor qarorlari reestri.
13. To’g’ridan-to’g’ri yoki idoraviy mansub tashkilotlar orqali aholiga va tadbirkorlik subektlariga xizmatlar ko’rsatuvchi yoki tovarlarni sotuvchi xo’jalik boshqaruvi organlari, shuningdek ustav fondida davlat ulushi 50 foizdan ortiq bo’lgan davlat unitar korxonalari o’zlarining rasmiy veb-saytlarida majburiy tartibda quyidagi funktsiyalarni nazarda tutishlari kerak:
tovarlar va xizmatlarning turlari va qiymatlari (tariflari) to’g’risidagi to’liq va dolzarb malumotlarni qulay shaklda taqdim etish;
Internet tarmog’i orqali tovarlar va xizmatlarga elektron haq to’lash va tasdiqlash imkoniyati.
14. Rasmiy veb-saytlar orqali aholiga va tadbirkorlik subektlariga davlat xizmatlari ko’rsatuvchi davlat organlari, xo’jalik birlashmalari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organlari quyidagi imkoniyatlarni nazarda tutishlari kerak:
mobil qurilmalar yordamida arizalar, deklaratsiyalar, so’rovnomalar, blankalar va boshqa zarur hujjatlarning elektron shakllarini to’ldirish;
mobil qurilmalar yordamida jarimalar, soliqlar, davlat bojlari va boshqa to’lovlarga on-layn haq to’lash;
xizmatlar ko’rsatishga so’rovni rasmiylashtirishda (shakllarni to’ldirishda) hujjatlarning elektron versiyalarini biriktirish.
3-bob. Rasmiy veb-saytning tarkibiga qo’yiladigan talablar
15. Rasmiy veb-sayt axborotlari tarkibi uning faoliyati xolisona yoritilishini taminlashi kerak.
16. Rasmiy veb-saytga joylashtirilgan axborot ishonchli bo’lishi kerak. Davlat organlari, xo’jalik birlashmalari va mahalliy ijro etuvchi hokimiyati organi rahbarlari rasmiy veb-saytga joylashtiriladigan axborotlarning ishonchliligi uchun javob beradilar.
17. Rasmiy veb-saytga joylashtiriladigan axborot ommaviy axborot vositalarida elon qilingan axborot bilan teng kuchga ega bo’ladi.
18. Rasmiy veb-saytda davlat sirlariga, xizmatda foydalanishga taalluqli va qonun hujjatlari bilan elon qilish va tarqatish taqiqlangan boshqa axborotlar bo’lmasligi kerak.
Vazirlar Mahkamasining 2021 yil 15 iyundagi 373-son qaroriga
4-ILOVA
O’zbekiston Respublikasi Hukumatining o’z kuchini yo’qotgan deb eъtirof etilayotgan ayrim qarorlari
RO’YXATI
1. Vazirlar Mahkamasining «O’zbekiston Respublikasida axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirish holatini baholash tizimini joriy etish chora-tadbirlari to’g’risida» 2013 yil 31 dekabrdagi 355-son qarori.
2. Vazirlar Mahkamasining «Tadbirkorlik sohasida normativ-huquqiy hujjatlarni qabul qilish va tarqatish tartibi takomillashtirilishi munosabati bilan O’zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga o’zgartirish va qo’shimchalar kiritish to’g’risida» 2014 yil 8 iyuldagi 183-son qaroriga ilovaning 3-bandi.
3. Vazirlar Mahkamasining «O’zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga o’zgartirishlar kiritish to’g’risida» 2015 yil 31 martdagi 74-son qaroriga ilovaning 20-bandi.
4. Vazirlar Mahkamasining «O’zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga o’zgartirishlar kiritish to’g’risida» 2015 yil 27 iyundagi 171-son qaroriga ilovaning 59-bandi.
5. Vazirlar Mahkamasining «Elektron hukumat to’g’risida»gi O’zbekiston Respublikasining Qonunini amalga oshirishni davom ettirish chora-tadbirlari haqida» 2016 yil 3 iyundagi 188-son qaroriga 4-ilovaning 8-bandi.
6. Vazirlar Mahkamasining «O’zbekiston Respublikasi Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali elektron davlat xizmatlari ko’rsatish tartibini takomillashtirish chora-tadbirlari to’g’risida» 2017 yil 15 sentyabrdagi 728-son qaroriga 2-ilovaning 1-bandi.
7. Vazirlar Mahkamasining «Huquqiy axborotni tarqatish va undan foydalanishni taminlash to’g’risida»gi O’zbekiston Respublikasi Qonunini amalga oshirish chora-tadbirlari to’g’risida» 2017 yil 22 dekabrdagi 1013-son qaroriga 2-ilovaning 3-bandi.
8. Vazirlar Mahkamasining «Mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari tomonidan qabul qilinadigan qarorlarni ishlab chiqish, kelishish va ro’yxatdan o’tkazishning yagona elektron tizimini joriy etish chora-tadbirlari to’g’risida» 2020 yil 14 apreldagi 218-son qarorining 7-bandi.
9. Vazirlar Mahkamasining «Davlat ishtirokidagi xo’jalik jamiyatlari hamda davlat unitar korxonalari to’g’risidagi maъlumotlarni oshkor etish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to’g’risida» 2020 yil 30 oktyabrdagi 674-son qarorining 5-bandi.
Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 15-iyundagi 355-son qaroriga 373-son qarori bilan o‘zgartirishlar kiritildi.
Internetdagi 40% saytlar WordPress da ishlaydi.AvvalgiInternetdagi 40% saytlar WordPress da ishlaydi.03.06.2021
SMM Nima ? SMM bilan qanday shug’ullanish mumkin?11.02.2022SMM Nima ? SMM bilan qanday shug’ullanish mumkin?So'nggi

Главная Новости Размещаются на официальных сайтах государственных органов, бизнес-ассоциаций и местных исполнительных органов БАЗОВЫЕ ТРЕБОВАНИЯ
Размещаются на официальных сайтах государственных органов, бизнес-ассоциаций и местных исполнительных органов БАЗОВЫЕ ТРЕБОВАНИЯ
admin 24.01.2022 0 Комментарий
Глава 1. Перечень информации, необходимой для размещения на официальных сайтах государственных органов, бизнес-ассоциаций и местных исполнительных органов.
1. К информации, подлежащей размещению на официальном сайте государственных органов, хозяйственных объединений и местных исполнительных органов (далее – официальный сайт), относятся:
нормативно-правовые документы, определяющие правовой статус государственных органов, хозяйственных объединений и органов местной исполнительной власти, в том числе организационную структуру, задачи и функции их структурных подразделений и ведомственных организаций;
нормативные правовые акты и иные документы, принимаемые государственными органами, объединениями предпринимателей и местными исполнительными органами, в том числе вопросы взаимоотношений с субъектами предпринимательства, в том числе порядок и порядок оказания государственных услуг; (за исключением документов, распространяемых в ограниченной форме и содержащих торговую секреты);
Вновь принятые нормативно-правовые документы, касающиеся деятельности государственных органов, бизнес-ассоциаций и органов местной исполнительной власти (при необходимости, вместе с информационно-аналитическими материалами);
документы на отвод земель для физических и юридических лиц;
сведения о признании недействительными нормативных правовых актов, принятых ранее государственными органами, бизнес-ассоциациями, местными исполнительными органами;
Общие сведения об поручениях, принятых Президентом Республики Узбекистан, Правительством и государственными органами, предпринимательскими объединениями и местными исполнительными органами в сфере деятельности государственных органов, хозяйственных объединений и местных исполнительных органов;
информация о предстоящих и публичных мероприятиях государственных органов, бизнес-объединений и местных исполнительных органов (собрания, собрания, совещания, пресс-конференции, семинары и брифинги, круглые столы, официальные визиты);
сведения о сотрудничестве государственных органов, хозяйственных объединений и иных местных исполнительных органов с другими государственными органами, юридическими и физическими лицами, а также иностранными и международными организациями;
сведения о международных договорах, в реализации которых участвуют государственные органы, бизнес-ассоциации и местные исполнительные органы;
Информация о состоянии отрасли, в которой осуществляют деятельность государственные органы, бизнес-ассоциации и местные исполнительные органы, в том числе основные показатели, характеризующие социально-экономическое развитие и динамику его развития;
сведения об открытых конкурсах и аукционах на поставку товаров (работ, услуг), проводимых государственными органами, предпринимательскими объединениями и местными исполнительными органами, их организациями;
информация о вакансиях, условиях трудоустройства и требованиях к кандидатам;
требование предоставления ссылок на него при использовании информационных материалов официального сайта;
информация о проектах нормативных правовых актов, разработанных государственными органами, бизнес-ассоциациями и местными исполнительными органами;
сведения о государственных органах, хозяйственных объединениях и координационно-совещательных органах (комиссии, советах, комитетах и ​​т.п.), формируемых местным исполнительным органом;
проект повестки дня собрания, а также графики проведения открытых заседаний с указанием даты, времени, места и порядка участия;
иная общедоступная информация и данные, которые государственные органы, бизнес-объединения и местные исполнительные органы считают необходимым разместить на официальном сайте;
использование сайта, а также руководство по важности терминов, доступных на сайте.
Статистическая и иная информация, необходимая для принятия решения об инвестировании в Республике Узбекистан.
2. При выполнении функций собственника (учредителя, акционера, участника) государственными органами, хозяйственными объединениями и местными исполнительными органами уставный капитал, государственная доля, квартальная и годовая бухгалтерская отчетность, балансы предприятий с государственным участием составляются. Информация о показателях, количестве должностей, составе органов управления и контроля (за исключением документов, распространяемых в ограниченном порядке и содержащих коммерческую тайну) будет размещаться на их официальных сайтах.
3. В перечень услуг электронного правительства, оказываемых государственными органами, бизнес-ассоциациями и местными исполнительными органами через официальный сайт, в обязательном порядке вносятся:
получать информацию о руководителях государственных органов, хозяйственных объединений и местных исполнительных органов (фамилии, имена, отчества, биографические данные и контактные данные, в том числе представителей физических и юридических лиц);
номера телефонов и адресные реквизиты государственных органов, хозяйственных объединений и органов местной исполнительной власти и их подразделений (в том числе подразделений по работе с обращениями физических и юридических лиц) (почтовые, электронные и иные службы, информация и т.п.) сведения о номерах «горячих линий», подъездные пути, парковки и номера общественного транспорта;
бланки и бланки, необходимые для пользования государственными услугами, а также иную информацию (банковские реквизиты, адреса и т.п.), а также статистическую отчетность для бесплатной передачи государственных органов, хозяйственных объединений и местных исполнительных органов;
сведения о порядке приема заявлений и жалоб юридических и физических лиц, государственных органов и хозяйственных объединений, запросов о предоставлении информации о деятельности местного исполнительного органа и иных обращений;
аналитические отчеты и комментарии о деятельности государственных органов, бизнес-объединений и местных исполнительных органов, квартальные и годовые отчеты, а также аналитическую информацию о состоянии отрасли;
тексты официальных выступлений и заявлений руководителей государственных органов, бизнес-ассоциаций и местных исполнительных органов;
статистическая информация государственных органов, бизнес-объединений и местных исполнительных органов;
Ссылки на другие соответствующие веб-сайты и Правительственный портал Республики Узбекистан;
возможности обратной связи, запросов и заявлений юридических и физических лиц об информации о деятельности государственных органов, бизнес-объединений и местных исполнительных органов.
информация о пресс-службе государственных органов, бизнес-объединений и местных исполнительных органов (информация об общении с должностными лицами);
перечень государственных услуг, оказываемых государственными органами, хозяйственными объединениями и местным исполнительным органом;
Отдельные разделы «Электронные госуслуги» и «Открытые данные»;
Возможность подписки на обновления официального сайта по электронной почте и массовые автоматизированные форматы рассылки объявлений и новостей (в том числе по SMS);
участие государственных органов, бизнес-ассоциаций и местных исполнительных органов в системе «электронного правительства», характер его роли и участия, а также меры, принимаемые в этой сфере (какие государственные услуги предоставляются, какой информацией осуществляется обмен и т.д.) .);
ответы на часто задаваемые вопросы населения и субъектов предпринимательства;
выписку из Единого реестра государственных услуг, бланков и бланков или ссылку на Единый реестр государственных услуг при наличии таких сведений, в случае оказания государственных услуг в пределах компетенции органа государственной власти.
4. Размещение информации из других источников на официальном сайте допускается только при условии указания источника информации.
Глава 2. Требования к ведению официального сайта
5. Использование основной информации, размещенной на официальном сайте, должно быть бесплатным и общедоступным.
Электронные государственные услуги могут оказываться на платной основе в порядке, установленном законодательством.
6. Дата размещения информации на официальном сайте должна быть указана и регулярно обновляться. Срок обновления информации определяется государственными органами и объединениями предпринимателей, местными исполнительными органами, но информация должна обновляться не реже одного раза в неделю.
Государственные органы, бизнес-ассоциации и местные исполнительные органы не вправе публиковать нормативно-правовые документы (вместе с информационно-аналитическими материалами, при необходимости) на своих официальных сайтах.
7. Государственные органы, объединения предпринимателей и местные исполнительные органы приказом руководителя назначают лиц (подразделения), ответственных за формирование, размещение, а также актуализацию информации на официальном сайте.
8. Регистрация на официальном сайте государственных органов, бизнес-ассоциаций и местных исполнительных органов в доменной зоне «.UZ» в сети Интернет и в порядке, установленном Правительственным порталом Республики Узбекистан, а также на территории Республики Узбекистан.
9. Информация на официальном сайте должна быть представлена ​​на государственном языке. Информация на официальном сайте может быть доступна на других языках.
10. Государственным органам, бизнес-ассоциациям и местным исполнительным органам запрещается удалять, блокировать, искажать, фальсифицировать или иным образом препятствовать опубликованию информации, размещенной на их официальном сайте.
11. Основными функциями, обязательными для внедрения на официальных сайтах всех государственных органов, бизнес-ассоциаций и местных исполнительных органов, являются:
расширенный поиск на сайте, а также задачи глубокого поиска по исходным результатам поиска;
версия сайта с адаптивным дизайном для мобильных устройств;
предоставление дополнительных возможностей для людей с ограниченными возможностями (добавление контраста, увеличение шрифта, голосовая функция и т. д.);
обеспечить безопасный доступ к сайту (для сайтов, предоставляющих конфиденциальную информацию или оказывающих платные услуги);
осуществлять контроль за статусом и сроками обработки обращений граждан, а также оказания услуг электронного правительства, в том числе путем направления уведомлений по электронной почте и/или на мобильный телефон заявителя;
рассмотрение проектов нормативно-правовых документов в режиме обсуждения;
инструменты изучения общественного мнения и обсуждения вопросов, связанных с деятельностью государственных органов (онлайн-опросы, блоги, форумы, онлайн-чат);
инструменты контроля доступа и статистики;
Механизм учета использования услуг через сайт.
12. Помимо основных функций, обязательных для размещения на официальных сайтах местных исполнительных органов, являются:
сведения о собственности на землю, землепользовании и аренде предприятиям, учреждениям, организациям, фермерским хозяйствам, гражданам;
перечень и состав постоянных и внеочередных комиссий по предварительному рассмотрению и подготовке вопросов к сессии;
Реестр решений акимов, касающихся прав и законных интересов населения и субъектов хозяйствования.
13. Органы хозяйственного ведения, оказывающие услуги населению и субъектам хозяйствования непосредственно или через государственные органы либо реализующие товары, а также государственные унитарные предприятия с долей государства в уставном капитале более 50 процентов.
Удобное предоставление полной и актуальной информации о видах и ценах (тарифах) товаров и услуг;
Возможность электронной оплаты и подтверждения товаров и услуг через Интернет.
14. Государственным органам, бизнес-ассоциациям и местным исполнительным органам, оказывающим государственные услуги населению и субъектам предпринимательства через официальные сайты, следует рассмотреть следующие возможности:
заполнение электронных форм заявлений, деклараций, анкет, бланков и других необходимых документов с помощью мобильных устройств;
онлайн-оплата штрафов, налогов, госпошлин и других платежей с помощью мобильных устройств;
Сведение электронных версий документов при подаче заявки на услуги (заполнение форм).
Глава 3. Требования к содержанию официального сайта
15. Содержание официального веб-сайта должно обеспечивать объективное освещение его деятельности.
16. Информация, размещенная на официальном сайте, должна быть достоверной. Ответственность за достоверность информации, размещенной на официальном сайте, несут руководители государственных органов, бизнес-ассоциаций и местных исполнительных органов.
17. Информация, размещенная на официальном сайте, имеет ту же силу, что и информация, опубликованная в средствах массовой информации.
18. Официальный сайт не должен содержать иную информацию, относящуюся к государственной тайне, используемую в службе и запрещенную законодательством к публикации и распространению.
ПРИЛОЖЕНИЕ 4 к постановлению Кабинета Министров № 373 от 15 июня 2021 года
Некоторые постановления Правительства Республики Узбекистан признаны утратившими силу
СПИСОК
1. Постановление Кабинета Министров № 355 от 31 декабря 2013 года «О мерах по внедрению системы оценки состояния развития информационно-коммуникационных технологий в Республике Узбекистан ».
2. Кабинету Министров Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Узбекистан в связи с совершенствованием порядка принятия и распространения нормативных правовых актов в сфере предпринимательства » .
3. Пункт 20 Приложения к Постановлению Кабинета Министров № 74 от 31 марта 2015 года «О внесении изменений в некоторые постановления Правительства Республики Узбекистан» .
4. Пункт 59 Приложения к Постановлению Кабинета Министров от 27 июня 2015 года № 171 «О внесении изменений в некоторые постановления Правительства Республики Узбекистан» .
5. Пункт 8 Приложения 4 к Постановлению Кабинета Министров № 188 от 3 июня 2016 года «О мерах по продолжению реализации Закона Республики Узбекистан «Об электронном правительстве» .
6. Пункт 1 приложения 2 к постановлению Кабинета Министров от 15 сентября 2017 года № 728 «О мерах по совершенствованию порядка оказания электронных государственных услуг через Единый портал интерактивных государственных услуг Республики Узбекистан. ” .
7. Пункт 3 Приложения 2 к Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22 декабря 2017 года № 1013 «О мерах по реализации Закона Республики Узбекистан «О распространении и использовании правовой информации » .
8. Постановление Кабинета Министров № 218 от 14 апреля 2020 года «О мерах по внедрению единой электронной системы выработки, согласования и регистрации решений, принимаемых местными исполнительными органами » .
9. Пункт 5 Постановления Кабинета Министров № 674 от 30.10.2020 «О мерах по совершенствованию системы раскрытия информации о государственных предприятиях и государственных унитарных предприятиях ».